Útánpótlás edző érkezett
www.FTC.hu 2011.01.31. 19:02

Ifi Eb-győztes az utánpótlásnál: A cél rendre 2-3 játékost kinevelni az NB I-re
Zsivoczky Gyula, korábbi játékosunk is a Ferencváros utánpótlásáért dolgozik. Tajti Józsi hívására került a Ferencvároshoz és itt a felső korosztályoknak a szakmai koordinátora lett, mintegy 90 gyerek tartozik a felügyelete alá és 5 edzőkollégával dolgozik a Fradi sikeréért. A szakember az alábbi interjúban a terveiről beszél.
- A Ferencváros saját nevelésű játékosa voltam, itt nevelkedtem, itt kezdtem a labdarúgást, itt lettem az ifjúsági Európa bajnokság győztese, amire nagyon büszke vagyok, mert nem sok ferencvárosi labdarúgó mondhatja el magáról mindezt. A Fradi szakmai stábjának tagja még két korábbi ifi Eb-győztes, Haáz Ferenc és Zsinka János is. A mai napig jó kapcsolatban vagyok az első és második csapataink technikai vezetőivel. Mindemellett itt játszottam első NB I-es mérkőzésemet is. Kétszeres magyar bajnoknak és háromszoros kupagyőztesnek mondhatom magam. Ezen kívül NB II-es bajnok vagyok az MTK-val és gólkirály is voltam. Összesen 300 mérkőzést játszottam az első osztályban és 40 gólt szereztem ezeken a találkozókon. Rövid ideig szerepletem külföldön is és mintegy 100 mérkőzésen a másodosztályban. Majd pályafutásomat befejezve elkezdtem az edzői munkát - mondhatja el mindezt �bemutatkozásként� a ferencvárosi tehetségeknek Zsivoczky Gyula.
Visszavonulásod után hogyan kezdted el az edzői pályát?
- Az első edzői munkám gyerekcsapatnál volt, majd a Vasasban pályaedzői feladatokat láttam el a felnőtt csapatnál NB II-ben és NB I-ben is. Ezután Pápán voltam NB I-ben és NB II-ben is pályaedző és egy rövid ideig (11 mérkőzésen át) vezetőedzőként a pápai kispadon ülhettem NB I-ben, majd NB II-ben 10 mérkőzés erejéig. Ezután az MLSZ-be kerültem és a 16,17,18 éves korosztályoknak a vezetőedzője voltam három esztendőn át. Pályaedzői feladatokat láttam el a 19,20,21 éves korosztálynál. Ezek után Tajti Józsi hívására kerültem a Ferencvároshoz, itt a felső korosztályoknak a szakmai koordinátora lettem, mintegy 90 gyerek tartozik a felügyeletem alá és öt edzőkollégával dolgozunk a Fradi sikeréért.
Hogyan kerültél a vissza a Fradihoz?
- A válogatottnál ismertem meg Tajti Józsefet, körülbelül 3 éve. Sokat beszélgettünk egymással, kikértük egymás véleményét és jó munkakapcsolatunk volt, mert Felcsútról a korosztályos válogatottakban sok játékos szerepelt.
Milyen szakmai irányvonalak mentén szeretnél dolgozni az utánpótlásban?
- Az elvégzett munkában hiszek, hiszen a neveltetésemből kifolyólag szerettem mindig a fegyelmet, a rendet, a becsületességet és ennek szellemében dolgoztam mindenhol, ezen igazán nem akarok változtatni. A futballban nincsenek titkok, a szakmai felkészültségen túlmenően minden nap tanulni kell és fejlődni, ami az edzők között a különbség lehet az az, hogy milyen mentalitása van az edzőnek és milyen a kisugárzása, ezáltal hogyan tudja motiválni csapatát, hogy tud csapatára hatni. Nincs lehetetlen, csak tehetetlen.
Mik voltak a legfontosabb változtatások ideérkezésed óta?
- Egyértelműen azt határoztuk meg Tajti Józsival, hogy a Ferencváros utánpótlásánál a tehetségek kiáramlásának megszüntetése a fő cél. Szakmailag, korosztályonként megtalálni azt a 2-3 játékost, akik a kvalitásaik alapján alkalmas lehet először az NB II-es, majd az első csapatban való szereplésre.
Mi a pontos feladatköröd és a napi munkád?
- Napi egyeztetés az edzőkollegákkal, nagyon fontosnak tartjuk, hogy a korosztályoknál, amikor megoldható minden edzésen két edző foglalkozzon a játékosokkal, mert pontosan igaz az az állítás, miszerint több szem többet lát. Jobban tudjuk kontrollálni az elvégzett munkát és a játékosok teljesítményét (hibajavítás, finomítások stb. ). Minden hétfőn a felső korosztályoknak szakmai megbeszéléssel nyitjuk a hetet Tajti Józseffel, és átbeszéljük az elmúlt és az elkövetkezendő hét programját (bajnoki mérkőzések, edzések), feladatait. Ha a korosztályok mérkőzései nem egy időpontban vannak, akkor egy hétvégén négy bajnoki mérkőzést is megtekintek, pontosan figyelemmel tudom követni egyes korosztályoknál a játékosok fejlődését. Természetesen az edzőkollégák kontrollálása is a feladataim közé tartozik, de ezt egy baráti, jól szervezett munkakapcsolatban kell elképzelni. Az biztos, hogy csak közösen tudunk előrébb lépni minden probléma ellenére.
Ki lehet az a tehetség, aki 1-3 év múltán jó eséllyel mutatkozhat be az NB I-ben?
- Amit az előzőkben is megfogalmaztam, nekünk a kollégákkal együtt azt a 2-3 játékost kell megtalálni, akik perspektívát jelenthetnek a második és az első csapat számára. Vannak olyan játékosok, akikben látom a NB I lehetőségét, de ehhez nekik még nagyon sokat kell dolgozni és fejlődni, hogy céljainkat elérjük.
Volt néhány sérülésed: mit tanácsolsz a fiataloknak, miből merítsenek lelkierőt az újrakezdésre, felépülésre és a hosszú távú, kitartó munkának mi az alapja az akaraterőn is túl?
- Első szempontban a legfontosabb tanácsom a prevenció, a megelőzés, és erre kellene nagy hangsúlyt fektetni, ugyanis amikor megtörtént a sérülés és a baj, akkor jönnek a kínkeserves egyedül eltöltött napok, hogy a játékos újból hasznos tagja tudjon lenni csapatának. A legfájóbb talán ilyenkor, hogy a játékos kimarad a képzésből és fejlődését is hátráltatja a sérülés. Nincsenek csodák, az embernek a mentalitásán múlik, hogy ezeket a sérüléseket, hogyan tudja feldolgozni, nagyon fontos, hogy komoly lelkierővel rendelkezzen az a játékos és higgyen abban, hogy újra felépül. Ehhez természetesen kitartás és komoly lelkierő szükségeltetik, de ha ezekkel rendelkezik, akkor mindezeket az erényeket egészségesen is hasznosítani tudja.
|